DOGAĐAJI
U Područnoj privrednoj komori Banjaluke održana je konferencija Klimatska tranzicija i promene globalnog modela, sa osnovnom temom - pitanjem „Da li je vaša kompanija spremna da izbegne Nokia momenat?“.
Prisutnima su se obratili ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić, kao i ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Bojan Vipotnik. Konferenciji su prisustvovali i predsednik Privredne komore Republike Srpske Pero Ćorić, predstavnici Zelenog Navigatora zapadnog Balkana, te brojni privrednici i predstavnici finansijskih institucija.
Goran Janjić, ekspert za klimatsku politiku i održivost, je svojim izlaganjem približio kako regulative kao što su CSRD i CBAM oblikuju poslovanje i prilike za kompanije koje su deo EU lanca snabdevanja, odnosno kako da kompanije svoje poslovanje usklade sa klimatskim regulativama, zadrže konkurentsku prednost, izbegnu moguće sankcije i nastave uspešno poslovanje u skladu sa strožim klimatskim i održivim standardima koje postavlja EU.
Panel diskusije Kako izbeći „Nokia momenat“ - Rizici i poslovne posledice za kompanije koje izvoze u EU i Proces dekarbonizacije i zelene tranzicije u funkciji privrednog razvoja okupile su predstavnike institucija, privrede i eksperte u ovoj oblasti kako bi pomogle kompanijama da razumeju i proaktivno se prilagode globalnim promenama, izbegnu poslovne rizike neusklađenosti sa regulativama i iskoriste nove poslovne prilike koje donosi klimatska tranzicija.
Zeleni navigator zapadnog Balkana je bio prisutan na međunarodnom sajmu privrede „BANJA LUKA EXPO 2024“ koji predstavlja savremenu međunarodnu izložbu u oblasti građevinarstva, metalne i elektro industrije, drvne industrije, tehnike, IT sektora - elektronike i robotike, nekretnina, arhitekture i projektovanja, kao i bankarstva, mikrokreditnih organizacija i osiguravajućih društava.
Istovremeno pored bogatog izlagačkog programa, najaktuelnije privredne teme, obrađene su kroz naučne skupove, okrugle stolove, edukacije i prezentacije, sa posebnim osvrtom na unapređenje znanja i primere dobre prakse.
Organizovan od strane Zelenog navigatora Zapadnog Balkana, Komore italijansko-srpskih privrednika i Razvojnog fonda Autonomne pokrajine Vojvodine
Ključne tačke događaja
Zeleni navigator Zapadnog Balkana i Komora italijansko-srpskih privrednika u Beogradu potpisali su Protokol o saradnji, koji ima za cilj unapređenje saradnje i koordinacije između ove dve organizacije u cilju suočavanja sa globalnom klimatskom krizom. Protokol potpisan 29. juna 2023. u Beogradu, uspostavlja strateško partnerstvo za promovisanje sistemskih rešenja i jačanje administrativnih kapaciteta u oblasti klimatske politike.
Na sastanku povodom potpisivanja Protokola o saradnji, prisustvovali su predsednik Komore italijansko-srpskih privrednika u Beogradu, Annino De Venezia, i izvršni direktor Zelenog navigatora Zapadnog Balkana, Jelena Trenkić, i tom prilikom su istakli značaj ove saradnje u promovisanju konkretnih akcija za suočavanje s klimatskim promenama.
Kroz ovu saradnju, organizacije će se angažovati u promovisanju povoljnog poslovnog okruženja za rešavanje klimatskih izazova, aktivnom upravljanju klimatskim rizicima i razmeni i širenju znanja. Zeleni navigator Zapadnog Balkana i Komora italijansko-srpskih privrednika u Beogradu obavezuju se da zajedno rade na suočavanju sa globalnom klimatskom krizom, doprinoseći tako društvenom i ekonomskom razvoju svojih regiona.
Jahorina ekonomski forum je posvećen temama moderne poljoprivrede, preduzetništva, zelene agende, obrazovnog sistema, novim migracijama i posledicama na tržištu radne snage, kretanjem inflacije, sportom, ali i novim tehnologijama i rastućim kreativnim industrijama.
Gospodin Goran Savić je, ispred Udruženja “Zeleni navigator Zapadnog Balkana”, učestvovao na panel diskusiji pod nazivom “Zelena tranzicija i nove tehnologije kao deo strategije ka klimatskoj neutralnosti”.
U Narodnoj banci Srbije održan je prvi Forum održivog investiranja na Zapadnom Balkanu, sa centralnom temom "Odgovor na izazove korporativnog sektora u turbulentnim vremenima".
Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović obratio se prisutnima na Prvom forumu održivog investiranja na Zapadnom Balkanu i tom prilikom je naglasio da je ovaj forum nastavak niza povezanih inicijativa koje je, sledeći evropske regulatorne i ekonomske trendove, poslednjih godina podržavala Pokrajinska vlada. „Pored podrške Razvojnom fondu Vojvodine da pokrene proces akreditacije kod Zelenog klimatskog fonda, značajna je i podrška za osnivanje 'Zelenog navigatora Zapadnog Balkana', kao regionalne platforme za održivost privatnog i javnog sektora“, rekao je Mirović dodajući da će Pokrajinska vlada i ubuduće biti pouzdan partner u ovoj oblasti, jer je Vojvodinu postavila na mesto predvodnika. Predsednik je istakao da u razvijenim zemljama korporacije i investitori sve više ulaze u obnovljive i čiste izvore energije, koji predstavljaju budućnost, ali i šansu za ekonomski rast, posebno kada se sve to posmatra iz perspektive budućeg neizbežnog iscrpljivanja rezervi fosilnih goriva.
Prisutnima se obratila i guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković. Ona je istakla da je današnji Prvi forum održivog investiranja na Zapadnom Balkanu sa centralnom temom pod nazivom "Odgovor na izazove korporativnog sektora u turbulentnim vremenima", koji je inicirala Pokrajinska vlada, veoma značajan i da će Narodna banka Srbije ovu inicijativu podržati.
Direktor asocijacije "Zeleni navigator Zapadnog Balkana" Goran Janjić ocenio je da se svet nalazi u najvećoj transformaciji u poslednjih 70 godina, što donosi dosta rizika i potencijala za region i dodao je da Zeleni navigator, kroz partnerstvo sa vodećim međunarodnim organizacijama i ekspertima, može da pomogne privrednim subjektima da iskoriste dostupna sredstva i transformišu se u skladu sa regulativama koje su na snazi.
Na konferenciji je govorila i ministarka državne uprave i lokalne samouprave u Vladi Republike Srbije Marija Obradović, ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske Zlatan Klokić, Radivoj Krčmar, direktor Garantnog fonda Republike Srpske, jednog od osnivača asocijacije Zeleni navigator kao i predsednik Saveza privrednih komora Severne Makedonije Trajan Angelovski.
U Pokrajinskoj vladi predstavljena je poslovna asocijacija "Zeleni navigator Zapadnog Balkana", koju su osnovali Razvojni fond AP Vojvodine, Garancijski fond AP Vojvodine i Garantni fond Republike Srpske, na inicijativu predsednika Igora Mirovića, u cilju aktivnog učešća u smanjenju negativnih uticaja klimatskih promena.
Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović rekao je da su klimatske promene jedan od najvećih problema sa kojim se dugi niz godina suočava naša planeta i izrazio je očekivanje da će ova inicijativa biti podržana od privrede, privrednika i međunarodnih finansijskih institucija.
Direktor "Zelenog navigatora Zapadnog Balkana" Goran Janjić rekao je da je dekarbonizacija globalne privrede od presudnog značaja u deceniji pred nama, naglašavajući da je cilj platforme, pored aktivnog učešća u smanjenju negativnih uticaja klimatskih promena, pružanje tehničke i finansijske podrške transformaciji regionalne ekonomije i usmeravanju javnog i privatnog sektora ka klimatskoj ekonomiji.
Događaju su prisustvovali i ministarka za državnu upravu i lokalnu samoupravu Marija Obradović i ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske Zlatan Klokić.
Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović otvorio je Konferenciju na temu održivosti razvoja, čiji je cilj upravljanje korporativnim strategijama za klimatske promene, istakavši da su upravo klimatske promene postale jedan od najvećih izazova savremenog sveta.
"Definisanje efikasnih odgovora na klimatske promene pitanje je od velikog značaja za budućnost", izjavio je predsednik Mirović.
Prema Mirovićevim rečima, Razvojni fond Vojvodine, organizator ove konferencije, prvi u regionu pokrenuo je inicijativu za proces akreditacije kod Zelenog klimatskog fonda koji radi pod okriljem Okvirne konvencije Ujedinjenih nacija. Reč je o najznačajnijem globalnom mehanizmu za finansiranje klimatskih akcija.
"Pokrajinska vlada i Razvojni fond Vojvodine radili su na ovoj inicijativi zajedno. Ovo je izuzetno važna vest, jer se otvaraju mogućnosti da kroz projekte obezbedimo i deo bespovratnih sredstava i usmeravamo ih u investicije održivog razvoja", izjavio je predsednik Mirović.
Mirović je podsetio da Republika Srbija, kao potpisnik Pariskog sporazuma iz 2015. godine, sprovodi globalne smernice za definisanje odgovora na izazove klimatskih promena, pre svega za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, prvenstveno vetra i sunca.
"Sopstveni institucionalni okvir za definisanje odgovora na izazove globalnog zagrevanja, Republika Srbija dala je u martu ove godine, usvajanjem Zakona o klimatskim promenama. Time je potvrđena naša opredeljenost za dalji ekonomski razvoj i rast na osnovu smanjenja emisije gasova sa efektom staklene bašte", izjavio je Mirović i dodao da je plan da se do 2030. godine emisija ugljen-dioksida u atmosferu u našoj zemlji smanji za gotovo deset posto u odnosu na baznu 1990. godinu.
Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Senad Mahmutović istakao je značaj saradnje sa Zelenim klimatskim fondom, navodeći procenu koja pokazuje da su u poslednjih 20 godina materijalne štete izazvane elementarnim nepogodama bile veće od sedam milijardi evra.
Nikola Bartolini iz Delegacije EU u Srbiji rekao je da klimatske promene donose brojne izazove, na kojima moramo svi raditi zajedno - vlade, javni sektor, privreda, organizacije i civilno društvo.
Konferenciji se video-porukom obratio zamenik izvršnog direktora Zelenog klimatskog fonda Javier Manzanares poručivši da regionalna saradnja ima veoma značajnu ulogu u procesu oporavka zelene ekonomije.
Klimatska Tranzicija i Promene Globalnog Ekonomskog Modela
Datum: 24. oktobar 2024.
Lokacija: Područna Privredna Komora Banja Luke